Види в'язаних комірів спицями, розрахунки та приклади
Існує багато видів комірців. Все залежить від моделі виробу, призначення і ваших особистих бажань. Зараз розглянемо, які види комірців найчастіше використовуються у виробах.
Кругла горловина стійка
Кругла горловина стійка. Вона буває низька та висока.
Таку горловину частіше використовують у джемперах, кофтинках, жакетах, жилетах. В основному її в’яжуть резинкою 1х1 або 2х2. У висоту вона може бути 3-5 см. Роблять таку горловину або на початку в’язання, при в’язанні фасонів реглан, реглан погон, тобто, вироби, які в’яжуться зверху донизу. Як це робиться, можна подивитися в МК реглан-погона:
Або в кінці в’язання, коли з’єднанні плечові шви.
Як розрахувати кількість петель для круглої горловин стійки
При в’язанні зверху, ми набираємо кількість петель для горловини. Як розрахувати? Я, наприклад, використовую такий спосіб - беру мірку обхвата шиї + обхват голови й ділю на 2. Або, обхват шиї + прибавка на свободу облягання. Свобода облягання залежить від прилягання комірця до шиї. Вона може бути від 5 до 10 і більше сантиметрів.
При в’язанні горловини після з’єднання плечових швів. По краю горловини, з кожної петлі, набираємо петлі та в’яжемо на бажану висоту.
Приклад такої горловини показано в МК жилета:
Кругла горловина з високим коміром
Кругла горловина з високим коміром виконується у светрах. Такі горловини можуть бути одинарними чи з отворотом. І висота від 10 до 25 і більше сантиметрів. В’яжеться така горловина так само як і коротка.
Сподіваюсь, вам буде цікаво: https://candy-yarn.com.ua/ua/a386378-obvyazka-gorloviny-spitsami.html
Потім закриваємо петлі. Закриваємо петлі спицями, голкою. Способів багато. Але я вважаю, що у вас є свій найулюбленіший спосіб закриття. Головне, щоб спосіб був еластичним.
Горловину стійку можна зв’язати окремо і потім пришити кетельним швом. Як це робиться:
https://candy-yarn.com.ua/ua/a397548-elastichnoe-zakrytie-petel.html
V-образна горловина або “мис”
V-образна горловина, або її ще називають “мис”. Вироби з такою формою горловини називають пуловерами.
Обробляють такі горловини резинкою або роблять декоративні убавки
Якщо це резинка, на куту роблять потрійну убавку. Для цього по центру переда виділяємо одну петлю, а по всій горловині набираємо петлі з виріза на спиці. В’яжемо резинку і закриваємо улюбленим способом.
При вив’язуванні кута, треба знати скільки рядків треба зв’язати й скільки петель при цьому треба убавити. Висоту миса помножуємо на щільність в’язання, дізнаємося кількість рядків. І ділимо на кількість петель, які треба убавити. Наприклад, нам треба убавити 18 петель за 76 рядків. Убавки робимо з двох сторін. 18 петель убавляємо з однієї та з другої сторони. 76/18=4,22 р. Це означае, що ми робимо убавку в кожному 4-му рядку. Убавки робимо по краю миса з нахилом ліворуч та праворуч. І красиво буде виглядати, якщо зробити декоративні убавки: https://candy-yarn.com.ua/ua/a398355-krasivoe-ubavlenie-treh.html
Шалевий комір
Шалевий комір виконується у джемперах, жакетах. В жакетах шалька буває цільнов’язана і в’яжеться у поперечному чи вертикальному в’язанні. У вертикальному в’язанні шалька виходить за рахунок додавання петель. При цьому виріз горловини переда робиться на мисок або робиться цільною і виділяється візерунком. Схематично виглядає так
У джемперах, по переду закриваємо прямо певну кількість петель і далі в’яжемо по принципу миса. Потім також набираємо петлі по краю горловини і в’яжемо комір.
Відкладний комір
Відкладний комір у виробах вяжуть у джемперах поло, жакетах.
В жакетах набираємо петлі по горловині та виконується так само як у коміру стійка. На краях, щоб краще викладувався, робимо додавання. Ширина коміра 8-15 см.
У джемпера поло, по переду робимо прямий виріз.
В’яжемо планки, шляхом набору петель по краю. Потім набираємо петлі по горловині по принципу коміра стійка.
Комір Хомут
Популярний комір “хомут”. Таке враження, що він ніколи не вийде з моди!
Такий комір підійде до будь-якого джемпера, жилета, хай то зимовий виріб чи літній.
Хомут буває великим, який спадає м’якими складками, або маленький, який відстає від шиї. Маленький хомут має прямокутну форму. В’яжеться спицями більшого розміру, ніж основне полотно. І візерунок краще обирати хусткову або лицьову гладь. І в'яжемо не дуже високо 10-15 см (фото синього джемпера вище)
Великий хомут - це трапеція в перевернутому положенні. в’язання повинно бути повільним і в’яжуть спицями більшого розміру. Для нього набираємо петлі по горловині, як у коміра стійки. В’яжемо на висоту 20-30 см. При в’язанні робимо додавання по 8-10 петель на рівній відстані, починаючи вже з другого ряда. Треба розрахувати темп прибавок. Зазвичай прибавки петель роблять спочатку у кожному другому рядку 4-5 разів, потім у кожному 5-6-му рядку. В’язання буде йти на розширення. Ще є спосіб, в’яжемо петлі прямо без додавань. тільки міняємо розмір спиць з меньшого на більший. Пров’язали, наприклад, 10 рядків спицями 3 мм, потім міняємо на 3,5 мм, далі на 4 мм, потім на 4,5 мм і так далі. Вийде таж сама трапеція без заморочок.
Тож, обирайте комір за смаком і в’яжіть із задоволенням!
Автор статті експерт з в’язання команди Candy-Yarn https://candy-yarn.com.ua/ua/cp102014-nashi-eksperty.html