Гуцульська вишивка. Особливості орнаменту, схеми
Гуцульська вишивка є невід'ємною частиною культури Прикарпаття, зберігаючи свою актуальність і сьогодні, передаючись із покоління в покоління.
На Прикарпатті ви не знайдете жодної хатинки без вишитого оберегу в вигляді рушника, скатертини або сорочки. Цей вид народного мистецтва вирізняється своїм багатим орнаментом, символікою та колоритом, що передає настрій, світогляд і унікальну естетику регіону.
Особливостями гуцульської вишивки є орнаменти, більшу частину з яких складають саме геометричні візерунки - ромби, зигзаги, хрести, трикутники. Кожен із них має своє значення, наприклад:
- Квадрат - має асоціацію з чотирма сторонами світу та елементами природи, несе в собі рівновагу та гармонію.
- Ромб - символізує родючість, благополуччя та продовження роду. Цей символ виступає оберегом від злих сил та приносить удачу власнику.
- Коло - це один з найдавніших символів, який уособлює в собі сонце, вічність та циклічність життя. Коло також може виступати як оберіг, що захищає від негативного впливу та злих сил.
Ще більше позначень дивіться нижче:
Також в гуцульській вишивці представлені орнаменти натхнені тваринним і рослинним світом.
Тваринні орнаменти уособлюють собою силу, мужність та витривалість.
Рослинні мотиви в свою чергу підкреслюють гармонію людини з навколишнім світом і часто виконують оберегову функцію. Для наших предків вишивання було священним обрядом – його виконували лише у визначені дні та з чистими помислами. Саме тому більшість орнаментів несуть захисну функцію, оберігаючи від злих сил.
Які кольори обрати для гуцульскої вишивки?
Кольори в гуцульській вишивці також мають своє, особливе значення. Частіше всього використовують яскраві кольори та ось їх значення:
- Червоний – символ життя, любові, енергії та сили. Це один із найголовніших кольорів, який часто використовується для підкреслення життєвої енергії та захисту від злих сил.
- Чорний - також повʼязаний з життєвим циклом та означає мудрість та стабільність.
- В різних регіонах цей колір може мати своє значення. Дехто вважає , що чорний - це колір вдачі, тому носить його на весілля, а дехто вважає, що це колір смутку.
- Зелений - символ природи, молодості , надії та розвитку. Він підкреслює зв'язок між людьми та навколишнім середовищем і є символом родючості.
- Жовтий – символ сонця, тепла, радості та достатку. Цей колір використовують для позначення благополуччя.
- Синій - мудрість, гармонія, спокій, це символ води та повітря.
Поєднання цих кольорів в орнаментах створює гармонійний образ, в якому кожен елемент має глибоке символічне значення, підкреслюючи сакральність і красу гуцульської вишивки.
В асортименті нашого магазину ви можете знайти різні набори для вишивання, в яких є і гуцульські мотиви: https://candy-yarn.com.ua/ua/g34750570-nabory-dlya-vyshivki
Автор статті: Майстриня малювання, валяння та декоративного мистецтва - Настя