Як визначити витрату пряжі на виріб?
Як визначити витрату пряжі на виріб?
Щоб зв'язати красивий виріб, для початку потрібно виконати певну роботу, щоб визначити витрата пряжі.
Якщо ви взяли модель з журналу, то там, окрім опису, вказують яка пряжа використовується, який метраж в мотку, і необхідну кількість пряжі і номер інструменту. Але як бути, якщо виріб - це ваша фантазія. Потрібно розрахувати витрати пряжі. Але перш ніж перейдемо до способів визначення витрати, потрібно знати, що
* На панчішну в'язку витрачається менше пряжі, ніж якби ви в'язали візерунком (особливо це коси, Арани, складні переплетення, стільники і т.д.)
* При цьому на ажурну в'язку піде менше пряжі, ніж на панчішну;
* Чим товще нитка, тим менше її треба на виріб;
* Нитки зі слабкою круткой економічніші, ніж нитки сильної крутки;
Тому до початку роботи, вам потрібно визначитися не лише з фасоном, моделлю, але і вибрати пряжу, підібрати інструмент, візерунок. Але і, звичайно ж, потрібна форма з розмірами, по якій ви будете втілювати всі свої фантазії.
Досвідчені майстри без праці визначають витрати, але якщо ви "новачок", то потрібно трохи попрацювати. Найважливіше - зв'язати зразок обраним узором з пряжі, з якої буде пов'язано ваше виріб. Розмір зразка 15х15см. Випрати його і зробити волого-теплову обробку, щоб потім не було сюрпризів і не довелося перев'язувати.
Складемо викрійку за своїми мірками і дамо всі необхідні надбавки на свободу облягання (передбачені за моделлю)
Обчислюємо площу вироби. Для цього довжину вироби множимо на ширину вироби (повний обхват). Теж саме робимо з рукавами. Отримані цифри складаємо і отримуємо площа вироби.
Обчислюємо площу готового зразка: ширину помножити на висоту.
Щоб визначити вагу вироби, необхідно знати вагу зразка. Зважуємо на кухонних вагах (думаю у кожної господині є ваги). Підставляємо цифри в формулу
Наприклад, довжина виробу 57 см, ширина 104 см. Довжина рукава 52 см, ширина 64 см. Множимо 57 х 104 = 5928 см² і 52 х 64 = 3328 см². Складаємо два результату і отримуємо площа вироби: 5928 + 3328 = 9256 см². Тепер обчислимо площа зразка: ширину помножити на висоту (17 х 15,5 = 263,5 см²). Вага зразка 14 грам. Підставляємо в формулу - 9256 х 14 = 129584 ÷ 263,5 = 491, 78 грам. Значить, на виріб необхідно 500 грам пряжі.
Наступний спосіб - визначення кількості метрів пряжі для виріб. Цей трудомісткий спосіб підійде на випадок, якщо у вас немає ваг або довгий час зберігали пряжу (старі запаси), тому що пряжа всихає при недотриманні вологості при зберіганні. Метраж залишається колишній, а грами зменшуються. Для визначення метражу на виріб, потрібно відміряти певну кількість метрів, зав'язати вузлик або відзначити ниткою контрастного кольору. З відміряних метрів зв'язати зразок і обчислити його площу. Далі вставляємо цифри в формулу
Наприклад, площа вироби - 9256 см², довжина нитки - 35 метрів, площа зразка - 263,5см². Множимо (9256 х 35) ÷ 263,5 = 1229,45 м. Готуючи цю статтю, я використовувала пряжу, знаючи що там 100 грам і метраж 250 метрів. Перевіряємо, отриманий метраж на джемпер тисячі двісті двадцять дев'ять, 45 метрів. Ділимо на метраж мотка 250 і отримуємо 4, 9178. На джемпер піде 5 мотків.
Другий спосіб дуже трудомісткий, і, навряд чи ви його будете використовувати. Але якщо у вас залишилися цілі моточки з етикетками, то вам не складе труднощів розрахувати метраж пряжі на виріб.
Якщо стаття була вам корисна і цікава, дякую за лайк.