Умовні позначення у в'язанні гачком
Умовні позначення петель на схемах гачком
Умовні позначення при в'язанні гачком – дуже корисний помічник у рукоділлі. Якщо ви знаєте, що означає той чи інший значок на схемі, то зможете впоратися з будь-яким візерунком і створити прекрасні вироби і речі. В першу чергу потрібно вивчити основні елементи, на яких ґрунтується більшість зразків для в'язання. А потім можна переходити до більш складним.
Підставою або першим рядом будь-якого виробу служить ланцюжок з повітряних петель. Щоб ланцюжок не стягувала полотно, її потрібно в'язати вільніше.
Основні елементи в'язання гачком — це повітряна петля, стовпчик без накиду і стовпчик з накидом. Інші елементи — їх похідні.
Візерунки складаються з різних комбінацій повітряних петель і стовпчиків і, щоб правильно пов'язати візерунок за схемою, необхідно знати, що цей значок означає і як його зв'язати.
Повітряна петля(в. п.) – гачок слід ввести в першу петлю, нитку
накинути зверху на нього і провести її гачком через петлю.
Стовпчик без накиду (ст. б/н) – гачок потрібно ввести в петлю нижнього ряду або в петлю ланцюжка, потім витягнути петлю,підхопити робочу нитку, після чого в один прийом пров'язати обидві петлі на гачку.
Стовпчик без накиду подовжений-в'яжеться в 2 прийоми: вводимо гачок у петлю підстави, витягуємо петлю. Далі підхоплюємо нитку і проводимо її через цю петлю , підхоплюємо нитку і пров'язуємо 2 петлі разом
.Напівстовпчик з накидом (полуст. з/н)– виконати накид на гачок, потім потрібно ввести його у петлю ланцюжка і витягнути петлю (нову), після цього пров'язати три петлі на гачку.
Стовпчик з накидом (ст. з/н) – виконати накид на гачок, потім потрібно ввести його у петлю ланцюжка і витягнути петлю (нову), після цього два прийом пров'язати попарно три петлі на гачку.
Стовпчик з кількома накидами (2, 3, 4) – зробіть кілька накидов на гачок (2, 3, 4), потім потрібно витягнути нову петлю з петлі ланцюжка, після цього пров'язати попарно в три, чотири, п'ять прийомів.
З'єднувальний стовпчик (соед. ст.) – в петлю ланцюжка вводиться гачок, нитка захоплюється і простягається одночасно через петлю ланцюжка і через ту петлю, яка знаходиться на гачку. Його ще називають напівстовпчик без накиду.Є декілька позначень.
Піко (ст. б/н) – потрібно провязать три повітряні петлі, після цього в першу повітряну петлю ввести гачок і виконати стовпчик без накиду.
Подвійний схрещений ССН з однією вершиною-2 ССН в одну петлю підстави
Використовується, коли треба зменшити стовпчики всередині полотна або по краях. Може бути з двома, трьома накидами.
Потрійний схрещений ССН із загальною вершиною-на трьох петлях підстави в'яжемо недовязанные ССН, потім пров'язуємо всі петлі разом. Може бути двома, трьома накидами.
Рогатка з 2-х ССН - в одну петлю підстави в'яжеться 2 ССН. Так само в'яжеться стовпчиками з двома, трьома накидами.
Луска з 3-х ССН-в одну петлю підстави в'яжемо 3 ССН
Рогатка з 2-х ССН через 1 в. п.-в одну петлю підстави в'яжемо ССН, 1 в. п. і 1 ССН в цю ж петлю
Рогатка з ССН через 3 в. п.-виконується так само, як через 1 в. п., тільки в'яжеться 3 в. п.
Подвійна рогатка з 4-х ССН через 1 в. п.-в одну петлю підстави в'яжемо - 2 ССН, 3 в. п., 2 ССН. Кількість вп може бути різний.
Провязування СБН за задню полупетлю
З'єднаних два СБН в один. Вводиться гачок в одну петлю підстави, витягується петля, відразу витягуємо петлю з другої петлі підстави і пров'язуємо всі петлі на гачку нової петлею. Використовується при збавлянні петель в середині і по краях полотна.
Надбавка одного СБН в одну петлю підстави в'яжемо 2 СБН. Може використовуватися коли треба додати петлі в середині полотна або по краях.
Надбавка 2-х СБН в одну петлю підстави в'яжемо 3 СБН. Може використовуватися коли треба додати петлі в середині полотна або по краях.
Пишний стовпчик з 3-х ССН з одним основою і однією вершиною-в одну петлю підстави в'яжемо 3 незакінчених ССН(на гачку 4 петлі), захоплюємо гачком робочу нитку і пров'язуємо всі петлі на гачку в один прийом. Чим більше стовпчиків, тим пишніше виходить стовпчик.
Пишний стовпчик з 3-х накидов з відкритою вершиною-в одну петлю підстави-накид, витягуємо петлю, повторюємо ще два рази, на гачку 7 петель, потім ці петлі пров'язуємо разом нової петлею. Чим більше накидов, тим пишніше стовпчик.
Пишний стовпчик з накидом з нахилом. Використовується як на полотні, так і як обробка краю виробу.
Пишний стовпчик з закритою вершиною з 2-х накидов-в одну петлю підстави в'яжемо накид, витягуємо петлю, накид, ще витягуємо петлю. На гачку 5 петель. Пров'язуємо нової петлею спочатку 4 петлі разом(на гачку 2 петлі), потім пров'язуємо і ці 2 петлі.
Пишний стовпчик з 3-ма накидами із закритою вершиною-в'яжеться так само, як і стовпчик з 2-ма накидами, тільки робиться 3 накиду. Чим більше накидов, тим пишніше стовпчик.
Виворітний рельєфний стовпчик з накидом (увігнутий стовпчик) – потрібно в'язати стовпчик з накидом, обводячи стовпчик з накидом нижнього ряду з виворітного боку
Особовий рельєфний стовпчик з накидом (опуклий стовпчик) – потрібно в'язати стовпчик з накидом, обводячи стовпчик з накидом нижнього ряду з лицьового боку.
"Кульочок" або "Кукурудзяне зерно-в'яжемо 5 ССН, вводимо гачок у перший ССН і протягуємо петлю 5-ого ССН через перший ССН і закріплюємо 1 в. п.
«Рачій крок» з ліва па право— вывязывается таким же чином, як і стовпчик без накиду, але робота ведеться зліва направо.Використовується як оформлення краю вироби, горловини, низу виробу, низу рукава.
"Рачій крок" справа наліво з поворотом-вводиться гачок в петлю нижнього ряду, витягується петля, на гачку 2 петлі, потім ці петлі разом з гачком повертаємо проти годинникової стрілки на 360 градусів і потім пров'язуємо ці петлі на гачку 2 разом.
Хрестоподібні стовпчики з накидом(перехрещені стовпчики). Для отримання
схрещених стовпчиків, на початку роблять накид, вятягивают петлю з петлі підстави і провязывют петлю з накидом разом. Потім робимо накид, пропускаємо 2 петлі нижнього ряду, у 3-ю петлю-витягуємо петлю і првязываем разом петлю з накидом. Потім попарно провяжем всі петлі на гачку. Далі, 2 вп, накид, 1 ССН на місці схрещування стовпчиків. Кількість повітряних петель може бути різний. Скільки в. п., стлько петель нижнього ряду треба пропустити.
Три схрещених стовпчика 2х1-беруть участь 3 петлі підстави. в'яжемо 2 ССН в 2-ю і 3-ю петлі,потім з лицьового боку в'яжемо 1 ССН в першу петлю.
Схрещені стовпчики можуть бути з 2-ма і 3-ма накидами.
Перехрещування 4-х стовпчиків з накидом вліво - беруть участь 4 петлі нижнього ряду. В'яжемо 3 ССН в 2, 3, 4-ю петлі. потім 1 ССн в першу петлю, перед роботою.
Перехрещування 4-х стовпчиків з накидом вправо - беруть участь 4 петлі нижнього ряду. В'яжемо 1 ССН в 4-ю петлю. Потім, стовпчик з накидом в 1, 2, 3-ю петлі за роботою. Такі стовпчики можуть бути з 2-ма і 3-ма накидами.
Тепер, знаючи основні петлі при в'язанні гачком і їх позначення, ви без праці прочитаєте будь-яку схему і зв'яжете чудові речі.