В'язання рукава гачком і спицями. Опис
В'язання рукавів у трикотажних виробах.
Щоб навчитися в'язати виріб якісно і швидко, слід ознайомитися з декількома важливими прийомами в'язання. Мова піде про рукавах-важливий елемент величезної кількості моделей одягу. Створення в'язаних кардиганів, светрів, кофтинок, джемперів, жакетів, суконь, тунік, болеро не обходиться без в'язання рукавів. Будь-який фасон виробу залежить від моделі рукава. Існує багато різновидів рукавів. Популярними вважаються втачной рукав, рукав-реглан, рукав летюча миша, рукав без лінії оката рукава(т-подібний рукав).
Втачной рукав.
Початківцям вязальщицам слід засвоїти кілька правил: спочатку в'яжеться пройма, а потім, з цієї проймі, розраховується окат рукава. Окат рукава повинен красиво "лягти" в пройму. Пройма переду і спинки може бути однаковою або трохи глибше спереду. Пройма для рукава по висоті повинна бути однаковою як на спинці, так і по переду. Плечова лінія може бути прямою, а для кращого прилягання-скошеною.
Для початку в'язання, як правило, необхідно зняти мірки, за яким ви будете в'язати.
-
напівобхват шиї
-
ширина плеча від 7-го шийного до кінця плеча
-
обхват грудей плюс надбавка для вільного облягання(якщо необхідно за фасоном)
-
обхват стегон(ця мірка може бути однаковою з обхватом грудей
-
довжина виробу( від 7-го шийного хребця до бажаної довжини)
-
довжина рукава(від плеча до зап'ястя)
-
обхват руки плюс надбавка(3-6 см, в залежності від моделі і фасону)
-
обхват зап'ястя.
висота пройми(залежить від фасону та моделі майбутнього виробу
Зробивши розрахунок кількості петель по горизонталі, переходимо до розрахунку збавляння петель пройми по переду і спинці. Знаючи кількість петель по лінії грудей(3), віднімаємо кількість петель по лінії плеча(2) і ділимо це число на 2. Отримуємо кількість збавляння петель з обох сторін.
Приклад видно на малюнку
70-56=14 петель, які треба зменшити по проймі. Збавляння: відразу закриваємо 5 петель, 1 раз 3 петлі в кожному другому ряду, 1 раз 2 п, 4 рази по 1 петлі в кожному другому ряду.
Щоб побудувати викрійку за своїми мірками, вам допоможе цей малюнок
Як розрахувати додаток петель по скосу шва рукава. Для цього від кількості петель по обхвату рукава на верху віднімаємо кількість петель за зап'ястя і ділимо це число на 2. Отримуємо кількість петель, яке потрібно зменшити з одного боку. Наприклад,
( в половинному розмірі) за зап'ястя-30 петель, по обхвату рукава вгорі 54 петель, кількість рядів 126. 54-30=24 Отримуємо кількість петель, яке потрібно додати з одного боку. Тепер 126:24=5 і залишок 6 рядів. Значить робимо надбавку в кожному 5-му ряду, а залишок просто пров'язуємо по рівній.
Приклад убавки по окату рукава видно на цьому малюнку
Якщо у вас вийшло інша кількість петель або рядів , то можна коригувати за вашим петель і рядів.
При в'язанні вироби найзручніше використовувати викрійку в натуральну величину. Це дозволить вам зв'язати виріб потрібного розміру точно по ваших мірках. Звіряючись по мірі виконання роботи з побудованої на папері викрійкою, ви будете впевнені, що модель в'яжеться точно по ваших мірках. Зручно вносити зміни. Наприклад, змінити лінію вирізу горловини, пройми, довжину рукава і т. д.
Рукав реглан
Одним з найпопулярніших видів в'язання рукавів спицями є реглан, тому початківці в'язальниці будуть досить часто стикатися з його особливостями в схемах. Варто відразу зазначити, що в'язання спицями рукава реглан може здійснюватися як зверху, так і знизу. Якщо в'язати реглан спицями знизу, тоді використовується той же метод, що і при в'язанні втачного рукава. Виконавши необхідну довжину, починають процес збавляння петель. Часто петлі збавляються наступним чином: через кожен ряд провязывается по одній петлі з двох, перед і після кромочной.
В'язання реглана зверху володіє своїми перевагами, наприклад, в процесі роботи в будь-який момент можна приміряти рукав і виправити помилки. Працювати краще на кругових спицях. Модель одягу з застібкою на реглані дозволяє також використовувати прямі спиці. Якщо у вироби є комір, то в'язання реглана зверху починається саме з нього, а якщо коміра не передбачено за планом, то прибавки по лінії реглана робляться з самого початку. Як правильно в'язати реглан цим способом: розрахувати кількість петель для горловини згідно готовому зразку. Кількість набраних петель ділиться на чотири — ці петлі і будуть лінією реглана. Петлі ліній реглана краще відзначити маркерами або контрастними нитками. Якщо виріб передбачає реглан із застібкою, і рукав в'яжеться на прямих спицях, одна з його частин ще раз ділиться навпіл — це буде місцем для застібки.При в'язанні реглана круговими спицями, слід робити додавання петель в кожному непарному ряду.Для того, щоб чітко виділити лінію реглана на виробі, слід робити зазначені петлі тільки лицьовими, а додавання робити до і після них.
Оформлення лінії реглана:
Рукав "Летюча миша".
В'язання спицями рукава «Летюча миша» також досить популярно, тому початківцям вязальщицам варто ознайомитися і з його загальними особливостями. В'язати рукав зверху вниз або навпаки — залежить від схеми в'язання окремо взятого виробу. Пропонують і той і інший варіант в'язання «Летючої миші».
Часто светри, туніки та пуловери з такими рукавами в'яжуть з нижньої частини спинки і полички. Починаючи з великих деталей виробу, в'яжеться пряме полотно до початку пройми. Тут додавання петель можна робити відразу, а можна набрати потрібну кількість петель на початку одного ряду і повторити це в наступному ряду, і ще необхідну кількість разів.
При в'язанні рукава, а значить і всього виробу в цілому, знизу вгору (інакше кажучи — від гумки рукави), він в'яжеться як стачной, після чого вже набираються петлі для великих деталей. Закриваються петлі в порядку свого набору.
Кілька викрійок на моделі "летюча миша"
При цьому напрямок в'язання може бути як знизу вгору, так і поперечним.
Лінія бічного шва може бути різна, залежно від фасону і вашої задумки.
Ще є спосіб в'язання рукава-без пройми.
У таких моделях перед та спинка-це 2 прямокутника з вирізом горловини.
Для цього фасону мірку рукава(з досвіду) потрібно знімати від 7-го шийного хребця(виступаюча кісточка на шиї), через плече, по довжині рукава до зап'ястя. Зв'язавши поличку або спинку,поміряйте і візьміть ½ від знайденої ширини. Цю цифру відніміть від вашої загальної мірки. Результат-це ваша довжина рукава. Наприклад, загальна мірка 75 см, ½ ширини спинки-25 див. 75-25=50. Значити, що довжина вашого рукава складе 50 див.
Треба ще зазначити, що в цьому фасон рукава даються надбавки для свободи більше, ніж при втачном рукаві. Скіс по рукаву(шов) розраховується також, як при в'язанні втачного рукава.