Гердани з бісеру: Схема, як плести без верстата
Що таке Гердан?
Гердан - це українська національна прикраса на шию, яка виготовляється з бісеру, стеклярусу або дрібних намистин. Здавна Гердани виготовлялися вручну та могли мати різні розміри, форми та вигляди. Походження вони мають з Західної України та мали не тільки декоративне значення, а й захисне, він символізував здоровʼя, довголіття та благополуччя.
В сьогоденні Гердани це важливий елемент національної ідентичності та можливість дізнатися про свою культуру більше. Носити Гердан можна як з національним вбранням, так і прикрашати за допомогою нього звичайний образ.
Найкраща прикраса - це прикраса створена своїми руками, тому в цій статті ми розглянемо схему плетіння Гердану для початківців. Перед початком плетіння треба обрати схему, якої ви будете дотримуватися (трохи нижче ми добавили декілька).
Для виготовлення Гердану вам потрібні такі матеріали:
- Бісер. Підійде чеський бісер, він має велику кольорову палітру та добру якість;
- Голка для бісероплетіння;
- Міцна нитка для бісероплетіння (або мононитка).
Гердан з бісеру без верстату
Продягаємо мононитку через голку та починаємо перший ряд, спочатку будемо вишивати медальйон та потім основу.
Ряд 1(а). Для початку набираємо бісер ІІ на середину робочої нитки, 3 бісеринки для початку ряду та 6 бісеринок для бахроми.
Голку ІІ протягаємо спочатку через передостанню бісеринку та потім через наступні.
Знову набираємо 3 бісеринки для першого ряду, та 6 для бахроми (для бахроми можна набирати більше бісеронок, від 6 до 30).
Таким чином закінчуємо перший ряд, всього у нас виходить 6 ниток бахроми.
Ряд 2 (б). Другий ряд починаємо з того, що нанизуємо на нитку ІІ 4 бісеринки (19-22), продягаємо голку в 17 бисеринку в нижньому ряду. Робимо так до кінця ряда: набираємо 3 бісеринки та протягуємо голку через бісеринку, яка знаходиться в середині 1 ряда, між бахромою. Закінчуємо ряд тим, що продягаємо голку ІІ в першу бісеринку 1 ряда.
В дві нитки дотримуючись схеми нанизуємо бісер поки не створимо медальйон. Після медальйону треба зробити дві основи стрічки на яких тримається весь Гердан. Кожна нитка відповідає за свою сторону, коли стрічки будуть потрібної довжини, нитки потрібно буде скріпити між собою.
Процес створення Гердану є дуже творчим і вимагає від майстра уважності та концентрації. Це включає в себе відбір матеріалів, розкладання їх за кольором та формою, використання різних технік плетіння чи нанизування, а також уважне дотримання схеми. Крім того, важливо мати креативний підхід до дизайну, щоб створити унікальну та індивідуальну прикрасу. Поступово, майстер набуває досвіду і вміння розбиратися в будь-якій схемі та втілювати свої ідеї в реальність, створюючи власні витвори мистецтва.